Meist

Tere tulemast RaRa digilaborisse!

Rahvusraamatukogu digilabori eesmärk on teha raamatukogude valduses olevad andmed digitaalselt paremini kättesaadavamaks ja kasutatavamaks, edendada andmete väärindamist, teadust ja innovatsiooni. Digilaboris saavad andmete kujul kokku kultuuripärand ja infotehnoloogia, et pakkuda uusi võimalusi nii humanitaar- ja sotsiaalteadlastele, andmeteadlastele kui ka õpilastele ja üliõpilastele.

Põhiosa digilabori andmestikest pärinevad digitaalarhiivist DIGAR, Eesti artiklite andmebaasist DEA, Eesti rahvusbibliograafia andmebaasist ERB ja Eesti märksõnastikust EMS. Digilabor koondab ka õigusbibliograafia, Eesti presidentide bibliograafia, parlamentarismi ja reprode andmeid.  

Andmete töötlemisel on digilaboris abiks tööriistad, mis aitavad teha päringuid ja visualiseerida kollektsioonide sisu. Näiteks võimaldavad need koondada andmestikest vajalikku alahulka või esitleda Eestis ilmunud raamatuid ülevaatlikul ajajoonel. Nii tööriistad kui andmestikud on pidevas täienemises.

Digilaborist leiab ka juhtumiuuringuid, mis tutvustavad digitaalsete meetodite võimalusi kultuuripärandi uurimisel. Lisaks aitab digilabor hoida kätt pulsil digihumanitaariat puudutavatel sündmustel ja uudistel.

Koostööideede, andmesoovide või muude küsimustega saab pöörduda digilabori poole aadressil digilab@rara.ee.

Avaandmete kasutamisel nõustute andmestiku juurde märgitud litsentsitingimustega.

Kaasrahastas Euroopa Liidu programm "Loov Euroopa".

Meie inimesed

Urmas Sinisalu

üleriigiliste raamatukoguteenuste arenduskeskuse juhataja
urmas.sinisalu@rara.ee

Üle 25 aasta raamatukogunduse IT nügija, alustades programmeerijana, läbinud kõik huvitavad IT-ga seotud ametikohad analüütikust - IT arhitektini ja sinna vahele mõnusalt pingelisi kümned projektijuhtimisi, riigihankeid, EU projekte kuni IT osakonna juhini.

Peeter Tinits

digihumanitaaria peaspetsialist
peeter.tinits@rara.ee

Töötan andmetega keeleteaduse ja kultuuripärandi valdkonnas, fookusega tekstikorpustel. Silun andmeid, puhastan ja analüüsin, püüan aidata huvilistel Rahvusraamatukogu andmetega uut väärtust luua. Töötan ka Tartu Ülikoolis õppejõu ja uurijana.

Krister Kruusmaa

andmeteadlane
krister.kruusmaa@rara.ee

Omandasin magistrikraadi digihumanitaarias Ecole Nationale des Chartes'is. Olen masinõppe ja keeletehnoloogia meetoditega uurinud näiteks keskkonnateadlikkuse arengut ja ajalooliste kommunikatsioonivõrgustike kujunemist.

Laura Nemvalts

digihumanitaaria spetsialist
laura.nemvalts@rara.ee

Õpin kaugõppes Linné Ülikooli digihumanitaaria magistriprogrammis, bakalaureusekraadi omandasin Tartu Ülikoolis ajaloo erialal. Lisaks õpingutele ja tööle Eesti Rahvusraamatukogus vastutan veebiarenduse eest ka tudengiorganisatsioonis ÜKSA.

Open Digital Libraries for Creative Users projekti käigus koostatud õigusanalüüsi ning teenusedisaini dokumentatsioon

Rahvusraamatukogu võimalused, piirangud ja riskid oma digitaalse ainese teksti- ja andmekaeveks avamisel: intellektuaalse omandi ja isikuandmete kaitse perspektiiv.

RaRa digilabori ülesanne on aga teha RaRa andmestikud kasutajatele võimalikult lihtsalt kättesaadavaks, koondada tööriistu ja juhendeid ning abistada andmete kasutamisel, samuti toetada kogukonda üleskutsete, ressursside ja võrgustikuga. Selleks on vaja mitte üksnes veebikeskkonda, vaid ka toetavat terviklikku teenust koos võimeka meeskonnaga.

Meiega on võimalik ühendust võtta meiliaadressil digilab@rara.ee või veebilehel leiduvate kontaktvormide kaudu.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Liitu Eesti Rahvusraamatukogu uudiskirjaga

  AVATUD
  RaRa väike maja
  E-R 10—20
  L 12—19
  P Suletud

  RaRa saatkond Solarises
  E-P     10—19
  KONTAKT

  Eesti Rahvusraamatukogu
  Narva mnt 11, 15015 Tallinn
  +372 630 7100
  info@rara.ee
  rara.ee

  linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram