Digiteeritud ajalehed Eestis

Eesti kultuuripärandist on digiteeritud hulk ajalehti, aga kaugeltki mitte kõik. Seda informatsiooni on osaliselt kajastatud ERB perioodika andmekogus. Siin on loodud visuaalne vahend sellest ülevaate saamiseks.

Rakendus on eraldiseisvana leitav veebilehel: https://digilab.shinyapps.io/digitized_newspapers/

Digiteeritud ajalehed Eestis annab visuaalse ülevaate ajalehtede digiteerimise seisust Eestis. Andmed pärinevad ERB perioodika osast. Viimase paari aasta jooksul digiteeritud ajalehed ei ole veel kõik selliseks märgitud.

Kasutamine

Visuaalne vahend võimaldab valida teatud ajaperioodi (alguses 1800–1950) ning sealt alt lehti, mis on ilmunud vähemalt kindlal hulgal aastaarvudest (alguses 10). Neid parameetreid saab muuta liigutades jooni rakenduse vasakul äärel.

Lisaks on võimalik muuta joone paksust, kuna eri parameetritega võib kujutatud ajalehtede hulk muutuda oluliselt. Kui algselt on kuvatud alla 100 ajalehe, siis kõiki eri väljaandeid kuvades võib joonistada üle 1200 joone.

Joonisel kuvatakse ajalehti lihtkujul (simple) või grupeeritult (grouped). Grupeeritud versioon paigutab lehti, mida saab pidada eelmiste jätkuks ühele joonele.

Graafik võib olla interaktiivne (interactive) või lihtpilt (image). Interaktiivsel graafikul saab lehtede kohta rohkem informatsiooni liigutades hiirt joonte peal. Menüü ülaribal olevate nuppude või graafiku piirkonna valimise abil on võimalik graafiku mõnda kohta lähemalt vaadata. Lisaks on võimalik digiteeritud ajalehtede joontele klikkida, mis viib neid majutava digikollektsiooni kodulehele ja selle ajalehe kogule seal, juhul kui see on võimalik.

Märkus

Tööriista valmimist on toetanud teadusprojekt EKKD72 "Tekstiainese kasutusvõimalused digihumanitaaria juhtumiuuringutes Eesti ajalehekollektsioonide (1850-2020) näitel".

Andmed on viimati uuendatud aprill 2023. Andmed ja kood on ligipääsetav OSF-is https://doi.org/10.17605/OSF.IO/B2HPX.

Liitu Eesti Rahvusraamatukogu uudiskirjaga

  AVATUD
  RaRa väike maja
  E-R 10—20
  L 12—19
  P Suletud

  RaRa saatkond Solarises
  E-P     10—19
  KONTAKT

  Eesti Rahvusraamatukogu
  Narva mnt 11, 15015 Tallinn
  +372 630 7100
  info@rara.ee
  rara.ee

  linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram