Humanitaarteadused on Eesti teadusmaastiku üks kõige rahvarohkemaid ja kirjumaid valdkondi. Valdkonna areng on viimastel aastatel olnud märkimisväärselt kiire ja rahvusvahelist silmapaistvustki on kogunenud aina rohkem. Siiani on aga Eesti humanitaaridel puudunud foorum ühiseks aruteluks ja kriitiliseks enesevaatluseks; üha sagedasem on olukord, et kolleegide uuematest töödest saab kuulda vaid rahvusvahelistel konverentsidel või lugeda ingliskeelsetest väljaannetest. Kummati on eestikeelne humanitaarteaduslik arutelu väga oluline, seda nii teadlaskonnale endale kui ka kogu ühiskonnale, sest kutsumuselt on humanitaaria ennekõike tagasisideteadus, mille üks missioone on tagada kultuurile enesemõistmise võime. Sooviga elavdada humanitaarteaduslikke arutelusid ja suurendada kollegiaalset läbikäimist oleme sotsiaalteadlaste eeskujul ellu kutsunud uue regulaarse teadusfoorumi nimega Eesti humanitaarteaduste aastakonverents. Viie ülikooli ning nelja teadus- ja arendusasutuse koostöös algatatud konverents on mõeldud toimuma üle aasta, vaheldumisi Tallinnas ja Tartus.
Esimene Eesti humanitaarteaduste aastakonverents toimub Tallinna Ülikoolis 10.–12. aprillil 2024. Selle katusteema on „Tulevikuhumanitaaria“. Teema on valitud teadlikult kahetähenduslikuna, nii et see lubaks ühelt poolt arutleda humanitaarteaduste uute suundade, värskete tööviljade ja tulevaste võimaluste üle, teiselt poolt aga mõtestada konkreetsemalt tulevikukujutelmade rolli kultuuris ja ühiskonnas. Ühtlasi viitab aastakonverentsi pealkiri korraldajate veendumusele, et humanitaaria on üks tähtsamaid tulevikuteadusi, mis seoses suurte muutustega looduskeskkonnas ja tehnoloogias on omandamas üha suuremat kaalu inimühiskonna tuleviku mõtestamisel ja kujundamisel. Samas seavad needsamad suured muutused aina enam küsimuse alla tavapärase inimkeskse maailmapildi, mis sunnib humanitaariat kriitiliselt ümber mõtlema enda rolli inimteadusena. Tänavu kevadel alustanud uue rahvusvahelise teadusajakirja Future Humanities juhtkiri tõdeb asjakohaselt: “Ühest küljest usume, et humanitaarteadused ei ole kaugeltki kriisis, vaid läbivad pigem äkilist teisenemist, mis lõpuks viib suurema ümberkujunemiseni; teisest küljest leiame, et humanitaarteadused peaksid vaatama kaugemale, hindama kriitiliselt oma humanistlikku pärandit ning otsima viljakat igakülgset suhtlust nüüdisaja loodusteaduste ja kunstidega.“
Eesti humanitaarteaduste esimene aastakonverents kutsub üles kõiki Eesti humanitaarteadlasi jagama oma mõtteid ja uurimustöö tulemusi inimteaduste ja inimühiskonna tulevikust. Järgnev loetelu aruteluteemadest on mõeldud vaid esialgse orientiirina, mitte suletud nimekirjana:
Humanitaarteaduste uued suunad
Tulevikukujutelmad ja -stsenaariumid
Mineviku, oleviku ja tuleviku vahekorrad
Utoopiad ja düstoopiad
Ökoloogilised kujutlusilmad
Tuleviku ajalood ja arheoloogiad
Tulevikupärand
Tehnotulevikud
Tuleviku jumalad
Keel ja tehnoloogia
Inimesed ja mitteinimesed
Kultuur ja loodus, looduskultuur
Kriisid ja humanitaarteadus
Humanitaarteadused ja tulevikutehnoloogiad
Integratiivsed humanitaarteadused
Digihumanitaaria
Geohumanitaaria
Keskkonnahumanitaaria
Kognitiivne humanitaaria
Linnahumanitaaria
Meditsiinihumanitaaria
Posthumanism ja posthumanitaaria
Humanitaarteaduste metodoloogia ja epistemoloogia
Loovuurimus ja humanitaarteadused
Kunstid ja visuaalkultuur
Rakenduslik humanitaarteadus
Plenaarettekannete ja paneelarutelu salvestused:
Liitu Eesti Rahvusraamatukogu uudiskirjaga
AVATUD
RaRa väike maja E-R 10—20 L 12—19 P Suletud
RaRa saatkond Solarises E-P 10—19
KONTAKT
Eesti Rahvusraamatukogu Narva mnt 11, 15015 Tallinn +372 630 7100 info@rara.ee rara.ee
INFO
Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid ning siin kogutakse külalisstatistikat. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustute küpsiste kasutamise ja statistika kogumisega. Loe lisa
Tingimata vajalikud küpsised võimaldavad Teil veebilehel ringi liikuda. Need küpsised ei kogu Teie kohta teavet, mida võiks kasutada turunduseesmärkidel, ega mäleta, kus olete Internetis viibinud. Veebileht ei tööta ilma nende küpsisteta korralikult. Neid küpsiseid ei saa keelata.