Uued tuuled tehistaibu vallas

Digilab
27.03.2023
Midjourney-nimelise tehistaibu interpretatsioon tehisintellektist.

Tehisintellekt on viimase kuu-kahe jooksul teinud märkimisväärseid edusamme. Eelmisel aastal välja lastud ChatGPT on kannustanud nii selle arendajaid kui ka konkurente välja tulema uute lahendustega. Muudatused puudutavad nii keelemudeleid, visuaalseid mudeleid kui ka teadust.

Üks märkimisväärsemaid arenguid on OpenAI keelemudeli uusima iteratsiooni GPT-4 väljaandmine. GPT-4 tõotab olla isegi võimsam kui tema eelkäija, ning mõista ja luua veelgi keerulisemat keelt. Uus mudel suudab paremini mõista pikaajalisi sõltuvusi ja kontseptsioonidevahelisi suhteid ning on eelkäijatest erinevalt multimodaalne - see tähendab, et sisend ja väljund võivad olla nii verbaalsed kui visuaalsed. Üks uurijaterühm Microsoftist väidab lausa, et GPT-4 võib ilmutada esimesi üldintellekti tundemärke ehk on võrreldav inimmõistusega.1

Microsoft, kes on mittetulundusühinguna alustanud OpenAI kõige olulisem investor, on võimalusest kinni haaranud ja uue tehnoloogia oma tarkvaralahendustesse integreerinud. Otsingumootor Bing annab nüüd lisaks otsitulemustele ka tehisintellekti pakutud vastust, samuti aitab tehistaip paremini mõista kasutajate päringuid ja pakkuda asjakohasemaid otsingutulemusi. Copilot, koos OpenAIga välja töötatud tehistaibul põhinev programmeerimisassistent, on samuti saanud täiustust ja pakub nüüd arendajatele täpsemaid ja tõhusamaid kodeerimissoovitusi.

OpenAI ja Microsofti hiljutised edusammud on aga takka kiirustanud teisi tehnoloogiafirmasid, kes kõik proovivad konkureerivate lahendustega välja tulla. Nii tuli Google veebruaris lagedale omaenda juturobotiga Bard, mis küll sai leige vastuvõtu osaliseks.2 Kriitika osaliseks sai ka Hiina tehnoloogiahiiu Baidu katsetus.3 Mõlema firma aktsiad kukkusid pärast uute toodete esitlusi märgatavalt. Ehkki praegu on suurtel keelemudelitel põhinevate virtuaalassistentide turul jäme ots endiselt OpenAI käes, võib lähitulevikus oodata konkurentsi tihenemist. Kuna ChatGPT-st sai ajaloo kiireimini kasvava kasutajaskonnaga tarkvaratoode (100 miljonit püsikasutajat kahe kuuga), ei saa võistlejad endale mahajäämist lubada.

Tehisintellekti uudised ei piirdu siiski ainult keelemudelitega. Kaks visuaaltööstuse hiiglast, graafikakaartide tootja Nvidia ja Photoshopi tootja Adobe, on löönud käed uute tehistaibul põhinevate lahenduste loomiseks ja olemasolevatesse toodetesse integreerimiseks. Ühest küljest on uute mudelite eesmärk loominimeste töö lihtsustamine, teisalt hakatakse konkurentsi pakkuma generatiivsetele visuaalsetele mudelitele nagu Stable Diffusion, Dall-E ja Midjourney.4

Täiesti uus verstapost visuaalse tehisintellekti maailmas on Ameerika firma Runway ML teise põlvkonna videogeneraator. Kui varasem lahendus suutis pilte animeerida, siis nüüd on võimalik genereerida lühikesi videoid puhtalt teksti põhjal.5

Siiski ei ole tehistaiburevolutsioon ainult eraettevõtete vedada. Veebruaris avalikustas Stanfordi ülikool oma mudeli Alpaca, mille nimi on humoorikas vihje Meta keelemudelile LLaMa, mis on Alpaca aluseks. Alpaca kujutab endast ChatGPT-le sarnaste funktsioonidega juturobotit ning on mõnel puhul OpenAI tootega peaaegu võrdväärne, kuid vajab kordades vähem ruumi ja raha. Ehkki Stanford pidi raha- ja turvakaalutlustel mudeli avaliku demoversiooni internetist eemaldama, on Alpaca suur samm tehisintellekti kättesaadavuse ja demokratiseerumise poole.

Lõpuks on Stanfordi ülikooli tehisintellekti labor kasutusele võtnud uue tehisintellekti mudeli Alpaca, mis võib tekitada realistlikke ja isikupärastatud vastuseid. Alpaca erineb teistest tehisintellekti mudelitest selle poolest, et see suudab luua mitu vastust ühele kiirele, võimaldades loomulikumat ja inimlikumat vestlust. Seda tehnoloogiat saab kasutada vestlusrobotite, virtuaalsete assistentide ja isegi videomängu NPC-de parandamiseks.

Need edusammud valmistavad ette tehistaiburevolutsiooni mitmesugustes tööstusharudes, alustades tervishoiuteenustest ja lõpetades meelelahutusega. Milliseid ühiskondlikke võimalusi ja väljakutseid see enesega kaasa võib tuua, on veel lahtine. Selge on vaid see, et tehistaip hakkab meie igapäevaelus aina suuremat rolli mängima.


1. [2303.12712] Sparks of Artificial General Intelligence: Early experiments with GPT-4 (arxiv.org); Microsoft Now Claims GPT-4 Shows 'Sparks' of General Intelligence (vice.com)

2. Alphabet Stock Drops 8% After Google Rollout of AI Search Features (wsj.com)

3. Baidu moves Ernie chatbot launch behind closed doors (techmonitor.ai)

4. Nvidia launches new AI service - and Adobe is on board | TechRadar

5. Gen-2 by Runway (runwayml.com)

MÄRKSÕNAD

Liitu Eesti Rahvusraamatukogu uudiskirjaga

    AVATUD
    RaRa väike maja
    E-R 10—20
    L 12—19
    P Suletud

    RaRa saatkond Solarises
    E-P 10—19
    KONTAKT

    Eesti Rahvusraamatukogu
    Narva mnt 11, 15015 Tallinn
    +372 630 7100
    info@rara.ee
    rara.ee

    linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram